Whiplash
3 Mart 2022

Whiplash, ani bir kuvvet veya travma ile boynun normal hareket aralığının dışına çıkmasına neden olan bir yaralanma şeklidir. Bu yaralanmada boynun bir kamçının çatlaması gibi güçlü, hızlı ileri geri hareketi nedeniyle bu isim verilmiştir.

Whiplash, genellikle arkadan gelen araba kazalarıyla ilişkili ağrılı bir boyun yaralanmasını tanımlamak için kullanılan bir terimdir, ancak spor kazaları, düşmeler, fiziksel istismar veya diğer travmalardan da kaynaklanabilir.

Whiplashte boyun önce aşırı arkaya (hiperekstansiyon) sonra da aşırı öne (hiperfleksiyon) hareketini çok hızlı yaptığı için boyundaki bağlara, kaslara ve tendonlara zarar verebilir. Whiplash, şiddetli vakalarda boyundaki vertebral disklerin şişmesine ve hatta yırtılmasına neden olabilir.

Whiplash nasıl tedavi edilir?

Semptomlar, yaralanmanın ciddiyetine ve türüne bağlı olarak değişir.

Tedavi, yaralanmanın ciddiyetine bağlıdır, ancak travmaya bağlı yaralanmaların çoğu, uzun vadede komplikasyonları önlemek için acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar. Whiplash geçiren çoğu kişi, boyuna yumuşak bir boyunluk, ağrı kesici ilaç ve fizik tedavi egzersizi içeren bir tedavi planını izleyerek birkaç hafta içinde iyileşir. Nadir durumlarda ameliyat gerekebilir