Sakroiliit
3 Mart 2022

Sakrum, omurgada lumbal bölgeden sonra 5 omur kemiğinin birleşmesiyle oluşmuş bir kemiktir iki leğen kemiği (pelvis) arasında bulunur. Bu kemik anatomik açıdan 3 parçaya ayrılıp isimlendirilen pelvisin ilium parçası ile bir eklem aracılığıyla bağlanmaktadır. Bu ekleme sakroiliak( SI) eklem denir. SI eklemi, üst ve alt gövdenin birleştiği yerdir. Spesifik olarak, SI eklemleri, omurganın alt kısmının pelvise bağlandığı yerdir. Sağ ve solda simetrik 2 tane bulunur.

SI eklemlerinin birincil işlevi, vücut ağırlığını üst gövdeden alt gövdeye aktarmaktır.

Bu eklemin iltihaplanmasına da sakroileit denir. 2 sakroiliak eklemin iltihaplanmasına da  bilateral sakroileit denir.

Bu eklemin iltihaplanması sonucu bel ağrısı, kalça ağrısı ve bazen de ayak ağrısı görülebilir.

Sakroiliite ne sebep olur?

  • Sakroiliit, sakroiliak eklemde hasara neden olan trafik kazaları veya düşmeler gibi travma kaynaklı olabilir.
  • Sakroiliak eklemler vücut doğuma hazırlanırken gerildiği ve gevşediği için hamilelik sürecinde sakroiliite neden olabilir.
  • Sakroiliitin diğer nedenleri arasında enfeksiyon veya artrit sayılabilir. Sakroiliak eklemdeki artrit türleri genellikle osteoartrit ve ankilozan spondilitdir.
  • Bu hastalık kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

Spondiloartritler, omurga ve periferik (kol bacak gibi eklemler) eklemlerde iltihabi reaksiyon ile seyreden, ortak genetik, klinik ve radyolojik özelliklere sahip, romatoid faktörün negatif olduğu iltihabi bir hastalık ailesidir.

Bu hastalık ailesinde 4 hastalık bulunur.

  • Ankilozan Spondilit
  • Enteropatik Artrit
  • Reaktif Artrit
  • Psöriatik Artrit

Bu 4 hastalıktan sakroileit ile sıklıkla ilişkili olan ankilozan spondilittir. Ankilozan spondilit omurgayı etkileyen ve onu kronik iltihaba götüren sistemik bir hastalıktır. Ankilozan spondilit tanısı koymak için 1984 New York kriterlerine göre sakroileit olması zorunludur. Bu sebeple ankilozan spondilit ve sakroileit ciddi anlamda ilişkilidir.

Sakroileit ve bu tip omurgayı tutan kronik iltihabi rahatsızlıklar sıklıkla bel ağrısı yaptığı için steroid olmayan anti iltihabik ilaçlar sıklıkla doktorlar tarafından önerilir.

Bu tip omurgayı tutan hastalıklarda fizik tedavi çok önemlidir. Erken teşhis edilen bireylerde fizyoterapini önemi gösterilmiştir.

Belirtiler ve Tanı

Sakroiliit semptomları genellikle bel, kalça veya kasıkta ağrıyı içerir. Bu ağrı bacaklara ve ayaklara kadar uzanabilir. Bu ağrı, uzun süre ayakta durmak veya merdiven çıkmakla şiddetlenebilir.

Sakroiliit nasıl tedavi edilir?

Sakroiliit için enflamasyonu azaltmaya yardımcı olmak için ilaç tedavisi başlatılabilir. Enjeksiyon yapılabilir. Dinlenme, aktivite değişikliği ve  fizyoterapi ile tedavi edilebilir.