Manuel Terapi

Manuel Terapi “el ile terapi-tedavi” anlamına gelmektedir. …

Manuel terapinin tarihçesine bakıldığında bilinen ilk tanımı modern tıbbın temelini oluşturan Hipokrat tarafından verilmiştir.

Dünyada yüzyıllardır birçok ülkede uygulanan manuel terapi yöntemlerinin 120 yıl önce tıp camiasına girerek bilimsel olarak araştırıldığı, çalışmalar yapıldığı ve manuel terapinin bir bilim dalı haline getirildiği görülür.

Manuel Terapi

Bel fıtığı, boyun fıtığı gibi kas iskelet sistemini ilgilendiren tüm hastalıklarda uygulanan tamamen kanıta dayalı tıp bilgileri ile yapılan uygulamalardır. Omurga ve ekstremite eklemlerindeki ağrı ve fonksiyon bozukluklarının tedavisinde uygulanan manuel terapi, maniplasyon, mobilizasyon, özel germe teknikleri, postizometrik relaksasyon teknikleri ve klinik bantlama teknikleri gibi yöntemler içerir.

Gelişen teknoloji ve hareketsiz yaşamla birlikte ya da bilinçsiz yapılan hareketler sonucunda toplumun %80 inde bel ve boyun rahatsızlıkları görülmektedir. Ameliyat gerektirmeyen düzeydeki omurga problemlerinin/fıtıkların tedavisinde klasik fizik tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığını, insanların” fizik tedavi de gördüm ancak faydasını göremedim, hala ağrım var” dediğini defalarca duymuşsunuzdur.

Çünkü klasik fizik tedavide semptomlara odaklanılır. Örneğin, boyun ağrısı şikâyetiniz varsa fizik tedavi modaliteleriyle ağrınız giderilmeye çalışılır. Peki ağrınızın geçmiş olması sorunun ortadan kalkmış olduğunu gösterir mi?

İşte bu noktada hastaları Manuel Terapi yöntemi ile iyileştirmek mümkündür.

MANUEL TERAPİ de herhangi bir ilaç tedavisi ya da cerrahi yaklaşım yoktur. Bu tedavi de vücut biyomekaniği bir bütün olarak ele alınıp özel teknik ve testlerle sorunun kaynağı araştırılır ve tedavi edilir. Probleme direk müdahale edildiğinden çok kısa sürede iyileşme imkanı sunar.

Tedavideki amaç omurların doğal dizilimini sağlamak, kasları ve eklemleri sağlıklı duruma getirmektir. Manuel terapi sonucunda hasta egzersizlerini düzenli yaptığı takdirde kalıcı bir iyileşme sağlanmış olur.

Etkinliği kanıtlanmış yöntemlerdir.

Manuel terapi uygulamasının Biyoenerji, Uzakdoğu tıbbı gibi soyut kavramlarla bir yakınlığı yoktur.

Uygulamalar biyomekaniksel temellere dayalı etkinliği kanıtlanmış yöntemlerdir.

Belirli tekniğe göre uygulanır...

Manuel terapi birçok yönteme verilen ortak isim olduğundan uygulayıcı bunlardan birkaçını ya da çoğunluğunu bilip uygulamalarını o tekniğe göre yapar. Her elle yapılan uygulama manuel terapi değildir.

Uygulama karışık ve tecrübe gerektirir...

Manuel terapi uygulamaları oldukça karışık ve tecrübe gerektirdiğinden sadece bu alanda çalışan, manuel terapi eğitimi almış fizyoterapistler veya doktorlara yaptırılmalıdır. Bunun haricinde manuel terapi yaptığını iddia eden kişilere güvenilmemelidir.