Piriformis Sendromu
3 Mart 2022

Piriformis sendromu: Piriformis kası siyatik siniri tahriş eder; Kalçaların derinliklerinde ve sıklıkla bacakta ağrıya neden olur.

Piriformis kası kalça hareketlerinde görev alır ve gluteal kasların altında bulur. Bu derin kas sakrumdan başlar ve uyluğa bağlanır. Piriformis kasının hemen altından siyatik sinir geçmektedir. Siyatik sinirin piriformis kasına yakın olması, birçok insan için önemli sorunlara ve ağrıya neden olabilir. Piriformis sendromu, piriformis kasının altında siyatik sinirin sıkışması ile oluşur. Aslında Piriformis Sendromu, siyatik sinirin piriformis kası tarafından tahriş edilmesi ile gelişir. Siyatik sinirde bası oluşması, piriformis kasının kalınlaşmış, iltihaplanmış veya gerilmiş olması nedeniyledir. Piriformis Sendromu nadir görülen kas ve sinir sistemi kaynaklı (nöromüsküler) bir hastalıktır.

Piriformis Sendromunun Nedenleri

Piriformis kasının siyatik sinir üzerine bası oluşturması birçok durumda oluşabilir. Bu durumların başında aşırı spor ya da ağır kaldırma gibi fiziksel aktiviteler gelir. Bu durumda priformis kası aşırı yüklenmiş veya yanlış yüklenmiştir. Pozisyonu değiştirmeden uzun süre oturmak, örneğin ofiste, başka bir tetikleyicidir.

Doğrudan kalçanın üzerine düşüldüğünde de Piriformis Sendromu gelişebilir. Bunun nedeni kalça kaslarında doku yaralanması oluşmasıdır. Piriformis sendromu bir düşmenin neden olduğu yara izi ile tetiklenirse, sendromun gelişmesi birkaç hafta ila birkaç ay sürebilir.

Hastalar genellikle Piriformis sendromunun nedenini tam olarak tanımlayamaz. Çünkü olaya neden olan sebebi pek hatırlamazlar. Ayrıca sakral iliyak ekleminin (sakroiliak eklem) disfonksiyonu bulunan kişilerde de Piriformis sendromu görülür. Sakroiliak eklem disfonksiyonu da Piriformis sendromunu tetikleyebilen kas gerginliğine yol açabilir.

Piriformis sendromuna kalça bölgesindeki kaslarda oluşan değişiklikler eşlik edebilir. Bu arada, piriformis kası hemen hemen tüm sporlarda gereklidir. Çünkü bu kas uyluğu döndürmek ve kaldırmak için kullanılır. Bu nedenle, Piriformis Sendromu çeşitli sporları yaparken yaralanma veya Piriformis kasının aşırı kullanımı sonucu ortaya çıkabilir.

Belirtiler ve Teşhis

Piriformis kası gerildiğinde, tendon ve kalça kemiği arasında ekstra gerginliğe neden olarak, kalça kemiği bölgesinde hasta için rahatsızlık veya ağrıya neden olur. Bu nedenle hastalar şiddetli ağrı çekerler. Siyatik sinirin sıkışması uyluk kemiğinin bölgesinde sadece şiddetli kalça ve uylukta siyatik ağrısı olmasına neden olmaz. Ayrıca aşağıdaki semptomlar da görülür.

  • Uyuşukluk hissi (Uyuşma)
  • Güçlü bir karıncalanma hissi (Karıncalanma)
  • Bazen ayak tabanlarının kaşıntı veya karıncalanma

 

Bu belirtileri hastalar özellikle otururken etkilenen tarafında hisseder. Ancak merdiven çıkarmak, bisiklete binmek ve koşmak gibi aktiviteler esnasında da ağrı oluşabilir. Piriformis kasında oluşan kasılma miktarı arttıkça, siyatik sinir daha da kısıtlandığından semptomları daha da kötüleşir.

Tedavi

Piriformis sendromu tedavisine piriformis kasının gevşetilmesiyle başlanılır. Bu hastalığa neden olan veya daha ilerlemesine sebep olan tüm faaliyetlerden kaçınılmalıdır. Diğer tedaviler ise egzersiz, postür düzeltme egzersizleri ve masaj bulunur. Etkilenen bölge üzerinde bir seferde on beş ila yirmi dakika buz uygulamak, ağrının giderilmesinde yardımcı olacaktır. Soğuk uygulama işlemi akut dönemde günde 2-3  kez  yapılmalıdır. Akut ağrı geçene kadar kalça kaslarının gerilmesi önerilmez.