Pelvik Ağrı nedir?
3 Haziran 2020

Pelvis, arkadan görünüşü kalçamız olan, önden göbeğin yaklaşık 4 parmak altından başlayan, kadınlarda alt bikini bölgesi, erkeklerde mayo alanı, halk dilinde leğen kemiği olarak bilinen pelvis; omurganın alt kısımlarını, kasları (örn. psoas), böbrekleri, mesaneyi, cinsel organları, bağırsakların alt alanlarını içermektedir. Tek kemik gibi görünmesine rağmen birçok kemik birbirine bağlarla bağlanmıştır.

 

 

Soldaki görsel kadında pelvis kemik ve bağları, sağdaki görsel erkekte pelvis kemik ve bağları…

Pelvik ağrı, sıklıkla adet döneminde, kimi zaman kadın üşüttüğünde ya da farklı sorunlardan kaynaklanan durumlar ortaya çıktığında yaşanabilmektedir. Ancak adet döneminde hissedilen pelvik ağrı çok sık olarak yaşanır ve dismenore adı ile anılır. Pelvik ağrı akut veya kronik olabilir. Ani başlangıçlı olanlar akut olarak değerlendirilir.

Kronik pelvik ağrı durumunda 6 aydan daha uzun süredir var olan, adet dönemi ile ilişiksiz, devamlı ya da aralıklarla gelen ağrılar söz konusudur. Kronik pelvik ağrılar genellikle orta şiddette seyreder, künt, keskin ya da kramp tarzında olabilir. Bunlar sıklıkla hastada karnın alt kısmında, kasık bölgesinde hissedilmektedir. Kronik pelvik ağrılar hemen hemen her durumda ortaya çıkabilir yani merdiven çıkarken bile ağrı hissedilebilir. Ancak genellikle kronik pelvik ağrıların uzun süre ayakta durmak ile başladığı, şiddetinin de hafiften çok şiddetliye kadar uzanabildiği bilinmektedir.

Kronik pelvik ağrı ciddi semptomlara neden olur?

Kronik pelvik ağrısı olan kişilerde depresyon, uyku sorunları, iştahsızlık ve halsizlik gibi semptomlar sıkça görülür. Kişinin yaşadığı pelvik ağrının şiddeti ne derece olursa olsun kaslarda bir gerginlik hissedilir. Pelvik bölgede uzun süren ağrılar pelvik bölge dışındaki mesane, bel kasları, bağırsaklar gibi kaslarda da fonksiyon bozukluklarına neden olabilir, kimi zaman pelvik alandaki cilt ve bağ dokularında da hassasiyet olabilir. Pelvik ağrılara dair yapılan araştırmalar depresif, aşırı stres altında olan ve cinsel ya da fiziksel tacize uğramış kadınlarda daha sık kronik pelvik ağrıların daha sık görüldüğünü göstermektedir. Uzmanlara göre ruhsal gerginlik henüz bilinmeyen bir mekanizma ile vücut sisteminin kimyasını bozarak ağrı ile mücadele etme yeteneğini azaltmaktadır.

Pelvik ağrı neden olur?

Kişinin tüm karın bölgesinde hissedilen ağrı, kas kasılması ile birlikte görülen kramp tarzı kolik ağrılar şeklinde kendini göstermektedir. Kronik olarak görülen pelvik ağrıların % 90 oranla nedeni jinekolojik problemlerdir. Erkeklerle kıyaslandığında kadınlarda daha fazla görülen pelvik ağrıların kaynağı genellikle alt sindirim borusu, üreme sistemi, boşaltım sistemi, sinir sistemi veya kas- iskelet sistemidir. Jinekolojik nedenlerden kaynaklanan pelvik ağrıların bir kısmı rahim dışı nedenlere, diğer bir kısmı ise rahimle ilgili nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Pelvik ağrıların altında yatan organik bir sebep olabileceği gibi pek çok durumda ağrının nedeni psikolojik kaynaklıdır. Pelvik ağrıların sebepleri o kadar çeşitlidir ki, 50’den fazla faktör pelvik ağrıya sebep olabilir.

Kas – iskelet sistemi hastalıklarına bağlı kronik pelvik ağrı nedenleri nelerdir?

  • Koksikodini: Çok zorlu ve travmatik geçen vajinal doğum sırasında kadının kuyruk sokumunda oluşan hasardan kaynaklanır. Koksikodini hastaları özellikle merdiven çıkarken ya da uzun süre oturduklarında kuyruk sokumunda ağrı hissederler. Kuyruk sokumunun hasar görmesi sorunu düşmeler ya da trafik kazası gibi olaylara bağlı olarak da gelişebilir. Böyle vakalarda da pelvik ağrı olabilir.
  • Levaton ani sendromu: Kişinin pelvis taban kaslarının spazmından kaynaklanmaktadır. Bu hastalar oturduğunda ağrıyı artarken ısı uygulandığında ağrıyı hafifler.
  • Miyofasyal ağrı sendromu: Kişinin kasları üzerinde tetikleyici noktalardan başlayan kas ağrısı, lokal yansıyan ağrıya ya da pelvik ağrıya sebep olur. Kişinin sırt üstü yattığında düz bacak kaldırma ya da başını göğsüne değdirme hareketi sırasında, kaslarda ağrının ortaya çıkması miyofasyal ağrı sendromunu sorununa işarettir.
  • Fibromiyalji: Kişinin kaslarında, eklem yerlerinde yaygın ağrı, yorgunluk, bitkinlik, uyku bozukluğu, kramplar, kulak çınlaması şeklinde kendini gösterir. Bu vakalarda hastanın tüm tetkikleri normal çıkar, hastanın öyküsüne göre tanı konur.

Merkezimizde kas iskelet sistemi hastalıklarına bağlı pelvik ağrı için egzersiz programı uygulanmaktadır. Bu ağrıların egzersizi için öncesinde mutlaka doktor muayenesi gereklidir….