Omurga Darlığı
3 Mart 2022

Spinal Stenoz: Omurganın bir kısmı daralır ve sinir(ler)i sıkıştırır; vücudun diğer bölgelerinde uyuşma ve/veya ağrı ile sonuçlanır.

Ağrı, karıncalanma, güçsüzlük ve dengesizlik – tüm bunlar, omurlardaki kanalın daralmasına ve omuriliğe zarar vermesine neden olan stenozdan kaynaklanabilir.

Genel Bakış ve Nedenleri

Spinal Stenoz, tipik olarak ilerleyen yaş ile ortaya çıkan intervertebral disklerin ve faset eklemlerin dejenerasyonundan kaynaklanan spinal kanalın daralmasını ifade eden bir durumdur.

Artrit, faset eklemlerinin genişlemesine ve sinir kökleri için çok az yer bırakmasına neden olduğu için spinal stenozun en yaygın nedenidir. Disk zamanla kurur ve zayıflar, yükseklikleri azalır. Omurlar üzerindeki yük kayar ve faset eklemlere daha fazla yük bindirir. Faset eklemleri zayıflayabilir ve artrit oluşabilir, bu da kanalların daralmasına ve sinirlerde baskı oluşmasına neden olabilir.

Osteofitler oluşabilir ve omurilik kanalına doğru büyüyebilir. Eklemlerin etrafındaki bağları da genişleyebilir ve bu da sinirler üzerinde ek tahrişe ve baskıya neden olabilir.

Belirtiler ve Tanı

Spinal Stenoz semptomlarının çoğu, diğer spinal durumlarla tutarlıdır:

  • Bel ve Sırt Ağrısı – Bu olabilir veya olmayabilir ve Spinal Stenozlu birçok kişi bel ağrısından ziyade ekstremitelerinde (kol ve bacaklarında) ağrı hisseder. Bu “yansıyan” ağrı olarak bilinir.
  • Uyuşma/Karıncalanma – Sinirler üzerindeki baskı, ekstremitelerde elektrik akımı gibi hislere veya dokunulduğunda duyu eksikliğine neden olabilir.
  • Yanan/Acı Ağrı – Sinir basısı ekstremitelerde yayılan bir ağrıya neden olabilir. Bu genellikle siyatik olarak adlandırılır. Bu ağrı, dejeneratif durumun konumuna göre şiddetini arttırabilir.
  • Güç ve Denge Kaybı – Sinirler üzerindeki baskı arttıkça, ekstremiteler güç ve kavrama veya dengeyi koruma yeteneğini kaybedebilir. Lomber Spinal Stenoz, hastanın ayağının yürürken düştüğü veya sürüklendiği “ayak düşmesine” neden olabilir.
  • Oturma Pozisyonunda Azalmış Ağrı – Otururken öne eğilmek stenozun kendisini geçici olarak daha normal bir pozisyona geri döndürmesine neden olabilir, bu da sinir boşluğunu açarak rahatlama sağlar. Ayakta durmak ve yürümek oturmaktan daha fazla ağrıya neden olur.

 

Tedavi

Spinal Stenoz tedavisi konservatiften cerrahiye kadar değişir. Konservatif tedavi  fizyoterapi, manuel terapi, lomber stabilizasyon, anti-inflamatuar ilaçlar, steroid enjeksiyonları ve/veya diğer cerrahi olmayan tedaviler yer alır. Cerrahi seçenekler çeşitlilik gösterir ve dekompresiftir. Cerrahi seçenekler durumun ciddiyetine bağlıdır ve diskektomiyi veya hasarlı diskin çıkarılmasını içerebilir veya içermeyebilir.