Faset Eklem Sendromu
3 Mart 2022

Faset eklemler, omurganın arka tarafında yer alan omurları birbirine bağlayan ve omurganın hareketinde önemli rol oynayan küçük eklemlerdir.

Faset Eklemlerin Önemi Nedir

Faset eklemler omurgaya binen yükün yaklaşık 1/3 ünü taşır. Esas görevi öne eğilmelerde hareketi yönlendirmek ve dönme kuvvetlerine karşı omurganın stabilizesini sağlamaktır. Faset eklemler çok zengin bir sinir ağına sahiptir ve vücudun birçok bölgesiyle segmental iletişimi vardır. Aynı zamanda insanın uzayda 3 boyutlu konumu hakkında merkezi sinir sistemine bilgi aktarır.  Bu özelliklerinden dolayı faset eklem problemi olması sadece bel ağrısına yol açmakla kalmaz, aynı segmental sinir ağından beslenen doku ve organlarda belirtiler ortaya çıkarır ve kişinin uzayda duruş algısı etkileneceğinden kaygı hissi oluşur.

Faset Eklem Sendromu nedir?

Faset sendromu özellikle 50 yaşından sonra bel-boyun ağrılarının en sık görülen sebebi olmasına rağmen yeterince tanınmayan, ihmal edilen bir hastalıktır. Faset eklem sendromu, faset eklem hastalığı veya faset eklem osteoartriti olarak da adlandırılan faset eklem artriti, faset eklemlerinin bozulduğu bir durumdur.

Faset Eklem Sendromuna ne sebep olur?

  • Omurgadaki yaşlanma ile gelişen kireçlenmeler,
  • Uzun süre hareketsiz oturma veya ayakta kalmayla omurgada hasar oluşması
  • Ağır işlerin ya da uygun olmayan sporların yapılması,
  • Dengesiz yük taşımak, bir yükü aniden kaldırmak,
  • Omurga yapısındaki bozukluklar, (skolyoz, kifoz vs)
  • Travmalar gibi nedenlere bağlı olarak faset eklemlerde oluşan yıpranmalar şiddetli boyun, sırt ve bel ağrılarına sebep olabilir.

Belirtiler ve Tanı

Faset eklem artritinin semptomları, etkilenen bölgenin omurganın neresinde olduğuna bağlı olarak değişir.

Faset eklem hasarına bağlı ağrılar, bel ve boyun fıtığı ağrısı gibi bel ve boyun bölgesinde görülür, belin ve boynun yan kısımlarına, kollara, kalçaya ve bacağın üst kısmına yayılabilir. Bel ve boyun fıtığı ağrısı öne eğilmekle artış gösterirken, faset sendromu sebebiyle bel ve boyun ağrları daha çok arkaya eğilmek ve yana dönmekle artar. Çok ileri seviyelerdeki faset eklem yıpranmaları omurilikten çıkan sinir köklerinde baskıya sebep olabilir ve ağrı kollara, bacaklara yayılarak fıtığı taklit edebilir.

Faset Eklem Artriti nasıl tedavi edilir?

Tedavi seçenekleri durumun ciddiyetine göre değişebilir, ancak seçenekler genellikle dinlenme, sıcak-soğuk uygulama,, iltihabı azaltmak için ilaç tedavisi ve fizik tedavi egzersizleri gibi konservatif tedavilerle başlar. Durumun teşhis edilmesine yardımcı olmanın yanı sıra, faset eklem ağrısının tedavisine yardımcı olmak için faset eklem blokları kullanılabilir. Durum çok şiddetliyse veya konservatif yöntemlerin etkisi yoksa ameliyat gerekebilir