Erişkin İdiyopatik Skolyoz
2 Mart 2022

Skolyoz genellikle çocuklukla ilişkilendirilse de her yaştaki erişkinlerde ortaya çıkabilir. Yetişkin terimi, büyümelerini tamamlamış (yani, iskelet olarak olgunlaşmış) hastaları ifade eder. Erişkin skolyoz nedenleri, tedavi türleri ve tedavi amaçları açısından farklıdır.

Skolyoz, omurganın (omurga) şeklini olumsuz yönde etkileyen bir kas-iskelet sistemi bozukluğudur.  Skolyotik bir omurga (arkadan bakıldığında) düz değidir ve yana doğru eğrilik nedeniyle “C” veya “S” harfi gibi görünür.

Erişkin İdiyopatik Skolyoz Nedir?

İdiyopatik skolyoz, yaygın bir yetişkin skolyoz türüdür. Kişide çocukluk yaşlarında ağrısız olarak başlayan; ancak belirtilerini (Ağrı, duruş bozukluğu vb.) ilerleyen yaşlarda gösteren bir rahatsızlıktır.

Çocukluk çağında ortaya çıkabilen bu skolyoz türünün nedeni bilinmediği için idiyopatik skolyoz olarak da adlandırılmaktadır.

Erişkin idiyopatik skolyozda faset eklemlerde dejenerasyon nedeniyle şiddetli ağrı olabilir. Göğüs kafesinde oluşabilecek aşırı deformasyon nedeniyle solunum fonksiyonları etkilenebilir ve hastalarda çabuk yorulma ve solunum sıkıntıları ortaya çıkabilir.

İnsidans Oranı

İdiyopatik skolyozdan etkilenen yetişkinlerin yüzdesi bilinmemektedir. Ancak yetişkinlerin (25-75 yaş) %8-9 arasında skolyoz olduğu bildirilmektedir. Omurgada skolyoz her yaşta ortaya çıkabilir, ancak yaşla birlikte ortaya çıkması artar. Skolyoz, kadınları erkeklerden daha fazla etkiler. İnsidans oranından bağımsız olarak, yetişkin skolyoz hastalarının sadece bir kısmı aktif tedavi gerektirecek kadar büyük anormal eğriler geliştirir.

Erişkin İdiyopatik Skolyoz Belirtileri

Erişkin idiyopatik skolyozu olan çoğu kişi ağrı yaşayacaktır; hatta genellikle ağrı nedeniyle skolyoz farkedilir.

Potansiyel belirti ve semptomlar şunları içerebilir:

 • Bel ağrısı veya sırt ağrısı
 • Eşit olmayan kalça ve omuz seviyesi
 • Sırtta kambur görünümü
 • Arkadan veya önden bakınca yana doğru eğilmiş omurga
 • Kas yorgunluğu
 • Bacaklardan aşağı inen ağrı ve uyuşukluk

Erişkin İdiyopatik Skolyoz Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif idiyopatik eğrilikleri olan birçok yetişkin hastanın tedaviye ihtiyacı yoktur. Ancak bunlar düzenli olarak izlenmelidir. Erişkin skolyoz tedavisi hem cerrahi hem de cerrahi olmayan seçenekleri içerir. Tedavi ağrının azaltılmasına, fonksiyonel iyileşmeye ve omurganın anormal eğriliğinin düzeltilmesine odaklanır.

Yetişkin skolyozunun tedavisi şunlara bağlıdır:

 • Semptomların şiddeti
 • Skolyotik eğrinin şiddeti
 • Hastanın genel sağlık durumuna
 • Eğrinin bulunduğu bölgeye

Gözlem ve egzersiz

Skolyoz eğrisi az olan yetişkinler için tedavi yöntemi gözlem ve kişiye özel egzersiz olabilir. Hastalar izlenir, düzenli olarak yeniden muayene edilir ve yaklaşık 5 yılda bir röntgenleri çekilir.

Korse

Korse, yetişkinlerde eğrinin ilerlemesini önlemede etkili değildir. İskeletsel olarak olgun hastalarda kullanımları nadir olsa da ağrıyı biraz azaltmak için bir korse takılabilir.

Fizik Tedavi

Fizik tedavi yetişkin bir skolyoz tedavi planının önemli bir parçasıdır. Fizik tedavinin amacı, kasları güçlendirmek(özellikle gövde kasları-core stabilizayonu), esnekliği artırmak ve semptomların giderilmesidir.

Ağrı Tedavisi Enjeksiyonları

Enjeksiyonlar, kalıcı sırt ve/veya bacak ağrısı için geçici bir rahatlama sağlayabilir. Epidural, sinir blokları veya faset enjeksiyonları gibi yapılabilecek çeşitli enjeksiyon türleri vardır.

Ameliyat

Cerrahi olmayan tedavilerin işe yaramadığı durumlarda  ameliyat gerebilir. Erişkin skolyoz cerrahisinin amacı, eğriliği mümkün olduğunca düzeltmek, omurgayı stabilize etmek ve ağrıyı azaltmaktır. Eğri artarsa ​​veya semptomlar kötüleşirse cerrahi tedavi sıklıkla gereklidir.

Erişkin skolyozunu cerrahi olarak düzeltme kararı aşağıdakilere dayanmaktadır:

 • Hastanın semptomları
 • Eğrinin şiddeti
 • Hastanın genel sağlık durumu ve yaşı
 • Eğrinin ilerleme hızı (kötüleşme)