Boyun Ağrısının Yaygın Nedenleri
3 Mart 2022

Kötü duruş, aşırı kullanıma bağlı yaralanma, yaşın ilerlemesi sebebiyle dejenerasyon veya travma sonucu oluşan boyun ağrısı yaşamı oldukça etkileyebilir. Bazıları için sadece birkaç saat süren ağrı, diğerleri için günlerce sürebilir. Kronik boyun ağrısı haftalarca hatta yıllarca devam edebilir.

Boynunuzun Anatomisi

Omurga sütununuz omurlar, omur diskleri ve omurilikten oluşur. Servikal omurgadaki 7 omur, omurganın üst kısmında üst üste sıralanır. Bu yapılar, omurilikten omuzlara ve kollara uzanan omuriliği ve sinir köklerini korurken vücuda destek ve hareketlilik sağlamaya hizmet eder. Omur diskleri, omurganızdaki omurları ayırır ve omurlar arasında bir yastık gibi amortisör görevi görür. Bu diskler, omurganın kolay bükülmesine izin veren sert, elastik malzemeden yapılmıştır.

Boyun veya Ense Ağrısı Sebepleri

Kemik, disk, kas ve bağ yapılarından oluşan bozukluklar nedeniyle boyunda ağrı gelişebilir. Kötü postür, boyun fıtığı, kireçlenme ve dejeneratif disk hastalığı, servikal dar kanal ve yaralanmalar boyun ya da ense ağrısının sık birer sebebidir. Nadiren tümörler, boyun bölgesinde ağrı sebebi olarak karşımıza çıkabilir.

Boğazda uzun süren enfeksiyonlar da şişmiş lenf nodları ile birlikte ense ağrısına sebep olabilir.

Kalp, akciğer rahatsızlıkları gibi bazı durumlar boyunda yansıyan ağrı yapabileceği gibi, boyun veya ense ağrıları baş, yüz, sırt, göğüs ve omuz bölgelerine yayılım gösterebilir.

Boyun Yaralanmaları

Spor yaralanmaları, motorlu araç kazaları, düşmeler vb. durumlarda boyundaki kemikler ve yumuşak dokular yaralanabilir. Ezilme ve zorlanmalar nispeten hafif olan yaralanmalardır. Genellikle medikal tedavi ile iyileşir. Yarı çıkıklar, yerinden oynamamış kırıklar, sinir kontüzyonları orta düzey yaralanmalar olup konservatif yöntemler ve boyunluklar ile tedavi edilebilir. Nadiren cerrahi tedavi gerektirebilir. Kırıklar, çıkıklar ve spinal kord yaralanmaları ise ağır yaralanmalar olup genel olarak cerrahi yöntemler ile tedavi edilir.

Boyun Ağrısı Belirtileri

Boyun veya ense ağrısı genel olarak batıcı tarzda olmaktan çok künt ağrılar şeklindedir

Servikal bölgedeki problemler çeşitli semptomlara neden olabilir. Bu semptomlar arasında kaslarda sertlik, ağrı, elektrik çarpması tarzı hisler, kolda güçsüzlük ve/veya uyuşukluk , baş ağrısı ve baş dönmesi sayılabilir.  Eklem hareket açıklığı, denge, koordinasyon ve ince motor becerilerinde de değişiklikler olabilir.

Boyun Ağrısını Tedavisi

Boyun ağrısının tedavisi ağrının nedenine bağlı olarak değişir. Bazı konservatif yöntemler arasında boyunluk kullanımı, manuel terapi, fizik tedavi egzersizleri, iltihabı azaltmak için ilaç ve steroid enjeksiyonları yer alabilir. Konservatif yöntemlerin bir etkisi yoksa veya durum çok şiddetliyse ameliyat gerekebilir